Inne sposoby leczenia

  • Antagoniści opiatów

Niektóre z ostatnich doniesień kwestionują, czy wzmożoną produkcją endorfin można wytłumaczyć fakt, że tak wiele kobiet czuje się lepiej po ćwiczeniach fizycznych w okresie przedmiesiączkowym. Badania nad antagonistą opiatów, naltreksonem, wykazały zalety tego leku w leczeniu ZNPM, ale jego działania uboczne były bardzo poważne.

  • Benzodiazepiny

Jeżeli kobieta jest bardzo zestresowana i drażliwa w okresie przedmiesiączkowym, a wszystkie przyczyny i czynniki zaostrzające zostały wyeliminowane, ostrożne zastosowanie małych dawek benzodiazepiny może być pomocne, jeśli tylko pacjentka rozumie niebezpieczeństwo uzależnienia. Ostatnio prowadzi się badania nad nowymi benzodiazepinami, ale autorki uważają, że znacznie bezpieczniej jest używać sporadycznie małych dawek dobrze znanych i tańszych leków, takich jak diazepam (Relanium).

  • Leki przeciwdepresyjne

Psychiatrzy przyglądają się bacznie stosowaniu leków przeciwdepresyjnych w ZNPM. Konieczne są dalsze badania, wymagana jest ostrożność. W przeszłości wiele kobiet skarżyło się: „doktor mnie nie słucha … tylko daje mi te tabletki”. Lekarz rodzinny powinien być świadom tego, że kobiety, które cierpią z powodu ZNPM, mogą mieć niższy próg ujawnienia się depresji, jeżeli w ich życiu mają miejsce przygnębiające wydarzenia i mogą dobrze reagować na wczesne zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. To odnosi się także do ZNPM u kobiet w okresie poporodowym.

  • Usunięcie jajników i histerektomia

W przypadku cierpiących na bardzo ciężki ZNPM kobiet po 40 roku życia, szczegól­nie mających kłopoty z miesiączkowaniem, usunięcie jajników i macicy i zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej daje w rezultacie wyleczenie ZNPM. Oczywiście kobiety i ich lekarze rodzinni muszą podjąć w pełni świadomą decyzję co do tego poważnego kroku. Lekarz rodzinny może być mediatorem pomiędzy kobietą i ginekologami, aby zagwarantować, że zostanie podjęta najlepsza dla danej pacjentki decyzja.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.