Seks i kawa

Zapalenie pęcherza występuje 12,8 raza częściej w całej populacji kobiet niż wśród zakonnic, co do których przyjmuje się, że zachowują abstynencję płciową. Badania potwierdziły, że średnio co 5 kobieta miała w ostatnim czasie objawy dyzuryczne. Dolegliwości ze strony dolnego odcinka układu moczowego mogą być związane z aktywnością seksualną, przy czym występujący po stosunku bakteriomocz jest powszechny u kobiet wykazujących skłonności do zakażeń dróg moczowych.

Wykazano jasny związek między używaniem diafragmy a zakażeniem dróg moczo­wych. Kolonizacja pochwowa E. coli była wyraźnie większa u kobiet używających diafragmy, co wykazano w badaniach amerykańskich. Badania urodynamiczne wykazały, że diafragma powoduje znaczne zaburzenia wypływu moczu i wznie­sienie kąta szyi pęcherza. Po zmianie rozmiaru diafragmy albo metody antykoncepcji badania kontrolne wykazały, że żadna z pacjentek nie ma infekcji.

Pacjenci, u których występuje na częste oddawanie moczu, skarżą się, że objawy zaostrzają się po wypiciu kawy albo herbaty. Mieszanki zawierające kofeinę mają działa­nie moczopędne, a poza tym istnieją dowody, że kofeina ma wpływ na mięsień wypieracz pęcherza, powodując jego pobudzenie objawiające się częstym oddawaniem moczu. Należy zalecić pacjentce, by zmniejszyła ilość przyjmowanej kofeiny, co obejmuje też picie koka-koli. Powinno to zmniejszyć częstotliwość oddawania moczu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.