Samopomoc i łagodne środki lecznicze

Książki i ulotki o samopomocy i zapaleniu pęcherza pojawiły się w znacznej liczbie we wczesnych latach 80, po tym jak Angela Kilmartin wydała swój poradnik samopomocy w zapaleniu pęcherza i założyła klub „U and I”. Kariera aktorska Angeli Kilmartin legła w gruzach z powodu zapalenia pęcherza. Kilmartin szukała pomocy u wielu lekarzy. Jej książka jest krytyczna wobec działań podejmowanych przez lekarzy i propaguje samopomoc tam, gdzie to możliwe. Klub „U and I”, który obecnie nie prowadzi już aktywnej działalności, pomógł rozpowszechnić metody samopomocy wśród kobiet, które miały dość nawracającego zapalenia pęcherza. Broszury na temat zapalenia pęcherza niezmiennie zawierają ostrzegawczą formułkę, by „w razie wątpliwości kontaktować się z lekarzem”, co raczej nie daje pacjentkom poczucia własnej siły i możliwości.

Większość technik samopomocy stanowi połączenie: zwiększenia ilości przyjmowa­nych płynów – by rozcieńczyć bakterie, alkalizacji moczu – by powstrzymać rozwój bakterii i zdrowego rozsądku. Niegdyś we wszystkich kuchniach był wodorowęglan sodu, lecz ostatnio zniknął z wielu domów wraz z zamieraniem tradycji domowych wypieków. To dobry, tani sposób alkalizacji moczu. Dyskutowano nad rolą kawy; również unikanie alkoholu często przynosiło skutki, tak samo jak unikanie kwaśnych soków i owoców. Użycie antyseptyków, np. mandelaminy, jest niezłym sposobem, jako że pozwala powstrzymać rozwój bakterii. Kobiety chore na zapalenie pęcherza mogą czuć się źle, sennie. Obecnie lekarze rzadziej zalecają odpoczynek, niemniej jednak niektórym kobietom pomaga zażycie środków przeciwbólowych i udanie się do łóżka z termoforem do ogrzania podbrzusza.

Nim zaleci się pacjentce z zakażeniem dróg moczowych, by nie używała diafragmy, należy powtórzyć technikę jej umieszczania, mając na uwadze, że mogą wystąpić alergie na gumę i żel antykoncepcyjny. Warto zacząć od zmiany kremu czy żelu antykoncepcyjnego, a jeżeli infekcja dróg moczowych trwa, zmienić markę diafragmy. Jednakże tak wiele eksperymentów zniesie raczej tylko zaprzysięgła zwolenniczka diafragmy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.