Nieregularne miesiączki lub krwawienia

Nieregularne miesiączki

Często się zdarza, że kobiety, które mają nieregularne miesiączki, a dotychczas miesiączkowały regularnie, zaczynają się niepokoić. Jest to jednak, jak już wspomniano wcześniej, najczęściej wahanie w zakresie fizjologii. Nieregularne miesiączkowanie zarówno w postaci krótkich, jak i długich cyklów, najczęściej występuje na początku i na końcu okresu rozrodczego, czyli tuż po pierwszej miesiączce i przed menopauzą. Te cykle są zwykle bezowulacyjne. U dorastających dziewczynek sytuacja ta nie wymaga diagno­styki, chyba że współistnieją objawy jakiejś choroby i nie powinno się dążyć do uregulo­wania cyklów za pomocą terapii hormonalnej. W takiej sytuacji rola lekarza rodzinnego polega na wytłumaczeniu dziewczynce, że jest to prawidłowy etap rozwoju i menstruacje samoistnie się unormują. Jeśli natomiast dziewczynka prosi o antykoncepcję, zmienia to tok postępowania i może zajść potrzeba zastosowania doustnych środków antykoncepcyj­nych. W późniejszych latach, bliżej menopauzy, zaburzenia występowania miesiączek są tak powszechne, że nie u wszystkich kobiet przeprowadza się badania diagnostyczne. Jeżeli natomiast miesiączki zaczynają być zarówno nadmiernie obfite, jak i występują nieregularnie i pojawiają się takie objawy, jak krwawienie międzymiesiączkowe lub po stosunku, rozsądnie jest skierować pacjentkę do specjalisty.

Krwawienia pomiędzy miesiączkami i krwawienie po stosunku

Rodzaj postępowania i leczenie zależy w dużym stopniu od wieku pacjentki. U kobiet w okresie okołomenopauzalnym takie objawy nie mogą być zignorowane. Badanie wzier­nikowaniem jest podstawą wykluczenia przyczyn szyjkowych, tj. nowotworu, wywinięcia czy polipa, a badaniem dwuręcznym narządów miednicy wykryć można wyraźne zmiany w obrębie trzonu macicy lub jajników. Kobiety powyżej 40 roku życia powinny być skierowane do ginekologa, chyba że stwierdzi się, np. polip szyjki macicy, który może być łatwo usunięty przez lekarza rodzinnego. Używa się do tego długich szczypczyków, za pomocą których ukręca się polip, a miejsce po nim przyżega azotanem srebra. Usunięty polip należy przesłać do badania histopatologicznego, ale rzadko się zdarza, że jest złośliwy. Jeżeli krwawienie ustąpi po usunięciu polipa, nie ma potrzeby kierowania pacjentki do specjalisty. U młodych kobiet krwawienie w środku cyklu związane jest często z owulacją i nie wymaga diagnozowania. Krwawienia między miesiączkami i po stosunku u młodych kobiet rzadko spowodowane są procesem nowotworowym, ale również jest ważne, aby obejrzeć szyjkę macicy, pobrać materiał do badania cytologicznego i przeprowadzić pełne badanie ginekologiczne. Jeżeli krwawienie utrzymuje się przez wiele cyklów, należy rozważyć konieczność skierowania do specjalisty.

Krwawienia postmenopauzalne

Do krwawień tych zalicza się krwawienia występujące po 6 miesiącach od ostatniej miesiączki. Zawsze wymagają zbadania pacjentki i skierowania do specjalisty, gdyż są związane z wysokim ryzykiem istnienia choroby nowotworowej. Chociaż najczęstszym rakiem w takiej sytuacji jest rak endometrium, w ten sposób może się manifestować także rak szyjki macicy, sromu lub jajnika. Krwawienia te mogą mieć również inną przyczynę, np. zamkowe zapalenie pochwy lub polip.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.