Brodawki narządów płciowych

Brodawki narządów płciowych są zwykle przenoszone drogą płciową (HPV). Najczęstszym siedliskiem brodawek jest przedsionek pochwy i srom, mogą także zajmować pochwę i szyjkę macicy. Infekcja HPV w obrębie szyjki macicy często daje ubytki, które nie są widoczne przy badaniu gołym okiem i do ich wykrycia konieczna jest kolposkopia. Takie zmiany chorobowe mogą powodować upławy. Inne obszary, które mogą być zajęte, to krocze, odbyt i odbytnica. Okres inkubacji jest długi, waha się od 2 tygodni do 8 miesięcy, średnio 3 miesiące. Do 60% partnerów seksualnych może zarazić się brodawka­mi. Jednym z rzadkich przypadków powikłań w ciąży jest pojawienie się brodawek krtani u dziecka.

Nie ma aktualnych informacji o tym, jak często pacjentki z brodawkami narządów płciowych zgłaszają się do praktyk lekarzy rodzinnych. Ocenia się, że stanowią one 10% obciążenia klinik chorób układu moczowo-płciowego w Wielkiej Brytanii, częściowo ze względu na potrzebę ponownych wizyt w celu leczenia.

Od lat 80 notuje się stały wzrost liczby kobiet odwiedzających kliniki chorób układu moczowo-płciowego z powodu brodawek narządów płciowych. W 1989 roku całkowita liczba przypadków wynosiła 32 000.

Leczenie. Brodawki narządów płciowych są rozpoznawane jedynie na podstawie wyglądu – badania klinicznego. Leczenie ich jest trudne i czasochłonne. Niektóre znikają samoistnie. Leczenie zwykle zaczyna się od stosowania maści lub roztworu podofiliny (w postaci mazidła) pod warunkiem, że kobieta nie jest w ciąży, podczas której użycie podofiliny jest przeciwwskazane z powodu możliwości działania mutagennego. Po zabezpieczeniu skóry przylegającej do brodawki, np. wazeliną, 25% podofilina powinna być nałożona na brodawkę i później zmyta po 6 godzinach. Podofilinę można nałożyć ponownie po 3-7 dniach, ale jeśli jest nieskuteczna, po 3-4 tygodniach należy rozważyć alternatywną formę leczenia. Kwas trójchlorooctowy, nawet bardziej żrąca substancja, może być również stosowany w leczeniu brodawek. Inne metody to elektrokoagulacja, krioterapia i wycięcie. Kobiety z brodawkami narządów płciowych powinny być badane w celu wykluczenia innych chorób przenoszonych drogą płciową. Rozpoznanie brodawek narządów płciowych u partnera zarażonej kobiety często wymaga obserwacji zmiany w powiększeniu, po przygotowaniu kwasem octowym.

Inne infekcje wirusowe, np. mięczak zakaźny, który powoduje charakterystyczne pępkowate zmiany, też mogą być przenoszone drogą płciową. Rola HPV jako możliwego czynnika etiologicznego w raku szyjki macicy była często dyskutowana.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.