Zasoby środowiskowe

Zasoby środowiskowe, w znaczeniu instytucji społecznych i organizacji opartych na pracy ochotników są coraz częściej wykorzystywane, gdyż „lista oczekujących” na szpitale i poradnie psychiatryczne jest coraz dłuższa.

Ośrodki, w których pracują ochotnicy, są organizowane i utrzymywane przez lokalną służbę zdrowia lub wydziały służb społecznych, w celu udostępnienia pewnych określonych świadczeń na danym obszarze. Grupy samopomocy prowadzone przez ochotników mogą zapewnić grupie pacjentów pierwszą pomoc, a następnie, jeśli to jest potrzebne, dalszą opiekę. Nade wszystko jednak, grupy takie redukują poczucie izolacji i osamot­nienia, z powodu których wiele pacjentów i pacjentek dotkliwie cierpi.

Wiele pacjentek na początku odczuwa zrozumiałą niechęć do przyłączenia się do takiej grupy i przebieg pierwszego, indywidualnego spotkania może pomóc w podjęciu decyzji. Funkcjonowanie grupy w oczywisty sposób zależy od jej członków, więc gdy od czasu do czasu do lekarza rodzinnego lub pracownika społecznego dotrą wiadomości o grupie, która wkroczyła na wątpliwą drogę, będą oni mieli obawy przed skierowaniem pacjenta do takiej grupy. Dobrym sposobem sprawdzenia takich informacji lub uzyskanie innych jest zwrócenie się o pomoc do miejscowego biura spraw społecznych albo do pracownika społecznego, specjalizującego się w opiece psychiatrycznej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.