Hormonalne przyczyny objawów emocjonalnych

Napięcie przedmiesiączkowe, zaburzenia miesiączkowania i ciąża mogą wiązać się u niektórych kobiet z poczuciem dyskomfortu emocjonalnego, trudnego do odróżnienia od objawów lęku i depresji opisanymi wyżej; zajmujemy się jednak tymi tematami w innym miejscu. Związek pomiędzy stężeniem hormonów w surowicy krwi a sympto­matologią psychologiczną jest niejasny, a jednak depresja poporodowa wydaje się być dobrym przykładem zaburzenia wywołanego czynnikiem hormonalnym.

Z drugiej strony napięcie przedmiesiączkowe zawiera w sobie elementy symptoma­tologii lękowej i depresyjnej, która początkowo zmienia się wraz z cyklem menstruacyj­nym. Nasilanie się objawów napięcia w ciągu kilku miesięcy może przerodzić się w dłuższy stan depresyjny, wymagający zarówno leczenia lekami przeciwdepresyjnymi, jak i hormonalnymi. Nasilanie się objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego może również objawiać się współwystępowaniem innych zaburzeń psychosomatycznych, takich jak migrena lub zespół drażliwego jelita.

Niedobór estrogenów podczas menopauzy wiąże się często z wystąpieniem objawów depresyjnych, takich jak drażliwość, płaczliwość i bezsenność; upowszechnienie zastępczej terapii hormonalnej w praktyce ogólnej może zredukować potrzebę stosowania leków przeciwdepresyjnych w leczeniu kobiet w okresie menopauzy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.