Środki hormonalne

W wielu badaniach wykazano związek pomiędzy stosowa­niem estrogenów a występowaniem raka endometrium; w Wielkiej Brytanii powszechnie obecnie akceptowanym postępowaniem u kobiet z zachowaną macicą jest stosowanie skojarzonego leczenia estrogenami i progestagenami. Progestagen podawany w odpowie­dniej dawce przez dostateczną liczbę dni każdego cyklu (ok. 10-13 dni) zapobiega wystąpieniu atypowej hiperplazji endometrium i raka endometrium. Co miesiąc po odsta­wieniu progestagenu pacjentka ma zwykle krwawienie z odstawienia („miesiączkę”). To zapewnia jej bezpieczeństwo, gdyż komórki endometrium ulegają regularnie złuszczaniu.

Większość kobiet nie chce „miesiączkować” po menopauzie. Jednakże te kobiety, które mają nasilone objawy menopauzy, często akceptują regularne krwawienia z odsta­wienia jako cenę, którą muszą zapłacić za skuteczne leczenie. Pacjentki wymagają zapewnienia, że przywrócenie miesięcznych krwawień nie oznacza powrotu płodności.

Kobiety po usunięciu macicy nie mają tego problemu. Mogą one bezpiecznie przyj­mować same estrogeny w sposób ciągły (przez krótki lub długi czas) bądź w sposób przerywany, gdy występujące u nich objawy wymagają tego. Nie ma określonego wieku, w którym leczenie powinno być przerwane. Gdy pojawia się przeciwwskazanie do leczenia, musi być ono odstawione, lecz jeśli to możliwe – stopniowo.

Implanty

Choć w zasadzie nie ma powodu, by implanty nie mogły być wszywane przez lekarza rodzinnego u odpowiednio zakwalifikowanych pacjentek, zwykle jest to robione w szpi­talu. Ponieważ wymaga ich stosunkowo niewiele pacjentek, doświadczenie lekarza rodzin­nego w tym względzie jest ograniczone. „Czysty” estradiol w formie bardzo małych implantów po 50 lub 100 mg może być umieszczony podskórnie (zwykle w obrębie podbrzusza) w warunkach ambulatoryjnych. Wszycie implantu pod pochewkę mięśnia prostego brzucha może być także przeprowadzone w czasie zabiegu usunięcia macicy z przydatkami. Estradiol jest powoli wchłaniany z implantu w ciągu ok. 1 roku. Nawrotu objawów menopauzy można oczekiwać po kilku miesiącach od wszycia, a implant może być zmieniany tak często, jak tego wymaga kontrolowanie objawów. Zasadniczo implanty estradiolu są stosowane tylko u kobiet, które mają usuniętą macicę. Niektórzy ginekolodzy stosują ten sposób podawania estrogenów u kobiet z zachowaną macicą, dodając doustny progestagen przez 10-13 dni, aby wywołać okresowe krwawienia w następstwie odstawie­nia progestagenu. Usunięcie implantu może być kłopotliwe ze względu na trudności z ustaleniem jego umiejscowienia i wymaga znieczulenia ogólnego.

Kremy dopochwowe

Kremy dopochwowe są niezwykle przydatne u starszych kobiet mających macicę, które nie chcą mieć problemów z comiesięcznym krwawieniem. Kobiety w okresie menopauzy mogą skarżyć się na dolegliwości w czasie stosunków seksualnych. Jeśli są one bolesne, uraz wąskiej, sztywnej pochwy może wywoływać krwawienie. Dwutygo­dniowe leczenie kremem dopochwowym z następowym okresowym podawaniem małych dawek kremu zwykle usuwa te dolegliwości. Kobiety oczekujące na operację pochwy oraz starsze kobiety stosujące krążki dopochwowe często uznają krótkotrwałe leczenie estro­genami w kremie za przydatne. Zwłaszcza starsze kobiety, rozpoczynające nowy związek z partnerem, wdzięczne są za dopochwowe podanie estrogenów. Dla kobiet samotnych lub owdowiałych, które podejmują stosunki po kilku latach przerwy, mogą one stanowić bolesny uraz.

Kremy dopochwowe zakłada się za pomocą aplikatora, początkowo codziennie na noc, a następnie 1-2 razy w tygodniu zależnie od potrzeby. Są one wchłaniane do krwiobiegu i nie powinny być stosowane u kobiet z istotnymi przeciwwskazaniami do leczenia estrogenami, takimi jak rak sutka czy rak endometrium. Często skuteczne są bardzo małe dawki, gdyż estrogeny podane w ten sposób (w przeciwieństwie do prepara­tów doustnych) nie podlegają natychmiastowemu sprzęganiu w wątrobie. Przed stosun­kiem powinien być dodatkowo stosowany środek zwilżający pochwę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.