Problemy kliniczne związane z menopauzą

Nieprawidłowe krwawienia

Nieregularne i zmniejszające się wytwarzanie progesteronu oznacza, że endometrium narażone jest na nadmierną stymulację estrogenową przez wiele tygodni. Powoduje to wydłużenie fazy pęcherzykowej (proliferacyjnej) i prowadzi do hiperplazji (torbielowatej lub atypowej) błony śluzowej macicy, będącej stanem przedrakowym.

Obfite krwawienia występują, gdy stężenie estrogenów obniża się i błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu w całości. Bardzo obfite, bolesne lub nieregularne krwawienia wymagają przeprowadzenia badań w celu wykluczenia patologii w obrębie macicy i ko­biety muszą wiedzieć, że to nie jest po prostu „część menopauzy”. Przeprowadzenia badań diagnostycznych wymagają także krwawienia pomenopauzalne, jak również miesiączki powyżej 54 roku życia, gdyż stwierdzono większą częstość występowania nowotworów u tych pacjentek.

Brak miesiączki

Brak miesiączki u kobiety poniżej 45 roku życia może stwarzać problemy diagno­styczne. Przyczyną może być przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających jedynie progestagen lub wstrzyknięcia preparatów progestagenowych o przedłużonym działaniu; konieczne jest wykluczenie ciąży. Należy przeprowadzić ba­danie ginekologiczne, pomiar wzrostu i masy ciała, oznaczenie stężenia FSH, LH i pro­laktyny.

Niski wskaźnik masy ciała (BMI): (waga w kg) / (wzrost2 w m)  poniżej 20

plus utrata masy ciała w ostatnim okresie przy prawidłowych stężeniach LH, FSH i prolaktyny może oznaczać jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa). Choroba ta może wystąpić po urazie psychicznym. U młodych kobiet bardzo ciężki wysiłek fizyczny może prowadzić do braku miesiączki z obniżeniem wytwarzania estrogenów. U pacjentek takich istnieje duże ryzyko wystąpienia osteoporozy i wymagają one zastosowania hormonalnej terapii zastępczej. Kobiety te powinny być kierowane do ośrodków endokrynologicznych.

Stwierdzenie hiperprolaktynemii (wysokie stężenie prolaktyny, prawidłowe FSH i LH) także wymaga skierowania pacjentki do endokrynologa.

Menopauzę można rozpoznać na podstawie wysokich stężeń FSH i LH oraz uderzeń gorąca i nocnych potów. U kobiet mających nieregularne cykle miesiączkowe wysokie stężenie FSH można stwierdzać, gdy pobrano krew do badania w okresie owulacyjnego szczytu FSH, dlatego powinno ono być potwierdzone ponownym onaczeniem po kilku tygodniach.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.