Doustne środki antykoncepcyjne

Doustne środki antykoncepcyjne zawierające małe dawki hormonów mogą stanowić skuteczną hormonalną terapię zastępczą i zapobiegać osteoporozie, choć ich wpływ na układ sercowo-naczyniowy nie jest tak korzystny. Stosowane są one w wybranych przypadkach (np. u niepalących). Prawdopodobnie najbezpieczniejsze są progestageny nie mające działania androgennego, takie jak desogestrel.

Livial

Jest to preparat mający właściwości słabego estrogenu, androgenu i progestagenu. Badania wykazały, że Livial zapobiega osteoporozie, ale nie jest jeszcze oficjalnie zaa­probowany do stosowania w tym celu. Uważa się, że nie powoduje krwawień z odstawienia, ale z mojego doświadczenia wynika, że mogą występować nieregularne plamienia lub „miesiączki”, choć krwawienia są mniej nasilone niż w trakcie konwencjonalnej hormo­nalnej terapii zastępczej. U starszych kobiet ze złamaniami można także stosować nandrolon, stanozolol lub kalcytoninę. Przy stosowaniu steroidów anabolicznych częsty jest przyrost masy ciała.

Etydronian dwusodowy

Wiele badań wykazało skuteczność cyklicznego etydronianu dwusodowego w zapobieganiu zcieńczeniu kości i złamaniom u kobiet już mających osteoporozę kręgosłupa. Nie występuje krwawienie, co jest zaletą, gdy lek jest stosowany u starszych kobiet. Etydronian podaje się w dawce 400 mg dziennie przez 14 dni, z następową suplementacją preparatami wapnia 500 mg dziennie w dniach 15-28. Etydronian i wapń nie powinny być podawane jednocześnie. Lek ten może być zlecany w praktyce ambulatoryjnej, choć oczekuje on na zezwolenie na stosowanie go w osteopo­rozie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.