Rzucenie palenia a przyrost masy ciała

Przez długi czas uważano że tylko 1/3 część palaczy tyje po rzuceniu palenia, podczas gdy 1/3 utrzymuje dotychczasową wagę, a 1/3 nawet traci na wadze. Raport z 1990 roku, oparty na danych Lekarza Naczelnego Stanów Zjednoczonych, które obejmowały 15 prac badawczych i ponad 20 000 ludzi, potwierdziły to, co byli palacze twierdzili od zawsze: większość osób rzucających palenie, mianowicie 8 na 10, przybiera na wadze. Przeciętny wzrost masy ciała był jednak niewielki. Odkryto, że osoby nadal palące przytyły średnio o  niecałe 0,5 kg, podczas gdy osoby, które zerwały z paleniem o ok. 2,5 kg. Tak więc rzucenie palenia spowodowało wzrost wagi średnio o 2 kg. Wzrost wagi różnił się znacznie w poszczególnych przypadkach, lecz ryzyko, że będzie on znaczny, było niewielkie: zaledwie 4% byłych palaczy przytyło więcej niż 10 kg.

Za wzrost masy ciała po rzuceniu palenia odpowiedzialne są: większe ilości pokarmu i mniejsze zużycie energii. W większości badań krótkoterminowych wykazywa­no, że spożycie pożywienia, zwłaszcza słodyczy i węglowodanów prostych, rośnie u osób, które rzuciły palenie. Pacjentom rzucającym palenie należy zatem zwrócić uwagę na dietę i ćwiczenia fizyczne, by mogli uniknąć lub co najmniej zminimalizować przyrost masy ciała.

Wykazano, że palacze którzy używają gumy z zawartością nikotyny jako środka pomocniczego w zerwaniu z paleniem, przybierają na wadze mniej niż ci, którzy rzucają palenie bez jakichkolwiek środków pomocniczych. Wydaje się jednak, że żucie gumy opóźnia jedynie przyrost masy ciała.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.