- Jak palacze rzucają palenie?
Zerwanie z paleniem nie jest jednorazowym zdarzeniem, lecz dynamicznym procesem, w trakcie którego zmieniają się przekonania i zachowanie. Prawdziwe wydaje się twierdzenie, że palacze dokonują swoistego rachunku zysków i strat wynikających z palenia i nawet gdy są w błędzie, kierują się nim. I tak, dla części palaczy, wyobrażone korzyści z palenia, takie jak szczupła sylwetka, pewność siebie lub relaks i przyjemność, wydają się być warte kosztów związanych z paleniem czy „odległej” groźby choroby.
Proces przechodzenia z fazy zadowolonego palacza do fazy palacza myślącego o próbie zerwania z nałogiem i w końcu podejmującego tę próbę kierowany jest przez wiele czynników. Część z nich to czynniki wewnętrzne, na przykład uzależnienie od nikotyny, reszta to czynniki zewnętrzne, jak obawa przed konsekwencjami zdrowotnymi, cena papierosów czy zalecenia lekarza.
Proces ten przedstawiany jest jako drzwi obrotowe, z których palacz może w końcu wyjść. Na poszczególnych etapach tego procesu palaczy można zachęcać i wspomagać. Na przykład edukacja zdrowotna może skłonić „zadowolonego” palacza do myśli o rzuceniu palenia. Rada lekarza lub innej poważanej osoby może dać palaczowi bodziec do podjęcia poważnej próby zerwania z nałogiem.
Badania wykazują, że po każdej próbie wielu palaczy wraca do papierosów. Bardzo często palacze kilkakrotnie przechodzą cykl, obejmujący decyzję o rzuceniu palenia, podjęcie próby i powrót do palenia, nim osiągną długotrwałą abstynencję.
Chociaż dla wielu palaczy perspektywa klęski jest zniechęcająca i czują się oni odstręczeni czasem jaki zajmie im rzucenie palenia, zrozumienie procesu zrywania z nałogiem może być krzepiącym bodźcem. Z tego punktu widzenia to, co w krótkiej perspektywie może się wydawać klęską, może być równie dobrze etapem na drodze do zwycięstwa.
- Porada lekarza rodzinnego
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, Australii i Stanach Zjednoczonych wykazały, że lekarze rodzinni mogą zachęcić i pomóc palącym pacjentom w zerwaniu z nałogiem poprzez regularne stosowanie techniki krótkotrwałej wstrzemięźliwości od palenia. Obecnie, wraz ze wzrostem liczby klinik promocji zdrowia i wraz z potrzebą oferowania rutynowych badań zdrowotnych, rola lekarzy rodzinnych w walce z paleniem papierosów wzrośnie.
Lekarz rodzinny może osiągnąć małą, lecz widoczną redukcję odsetka palących pacjentów poprzez doradzenie im rzucenia palenia. Jeżeli dodatkowo zaoferuje się tym palaczom gumę zawierającą nikotynę, szansa na sukces podwaja się. Użycie innych technik minimalnej interwencji, jak na przykład badanie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, również zwiększa odsetek prób pomyślnych, zwłaszcza w wyższych klasach społecznych.
W przypadku każdej pacjentki należy zebrać krótką historię nałogu i odnotować liczbę dziennie wypalanych papierosów oraz nastawienie do palenia. Należy, przy każdej dogodnej okazji informować palących o zagrożeniach wynikających z palenia i, co szczególnie ważne, o korzyściach wynikających z rzucenia palenia. Informacja ta powinna być poparta przystępną literaturą i, jeśli to stosowne, ofertą nikotynowej gumy do żucia i/lub plastrów z nikotyną.
Kilka agencji państwowych proponuje całą gamę materiałów pomocnych palaczom, między innymi broszurki dotyczące zerwania z nałogiem, które są dostępne w państwowej agencji edukacji zdrowotnej. Również większość lokalnych jednostek organizacyjnych zajmujących się promocją zdrowia jest w stanie dostarczyć wydawnictw, filmów wideo czy wypożyczyć aparat do pomiaru ilości tlenku węgla (urządzenie to cechuje łatwość obsługi, niewielkie wymiary oraz niska cena w Zjednoczonym Królestwie). Wiele z placówek promocji zdrowia organizuje również lokalne imprezy i nagłaśnia światowy dzień bez papierosa, wydarzenie, którego rola, polegająca na zachęcaniu palaczy i dostarczeniu im daty rzucenia palenia, stale wzrasta.