Choroby sercowo – naczyniowe

Współczynnik umieralności na chorobę wieńcową w Zjednoczonym Królestwie należy do najwyższych na świecie. Palacze są 2-krotnie bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe niż osoby, które nigdy w życiu nie paliły papierosów. Wpływ palenia jako czynnika zwiększającego ryzyko jest szczególnie widoczny u młodszych kobiet. Szacuje się, że palenie papierosów jest przyczyną 2/3 zawałów mięśnia sercowego u kobiet poniżej 50 roku życia.

Ocenia się, że rzucenie palenia zmniejsza spowodowane paleniem dodatkowe ryzyko choroby wieńcowej o połowę już po upływie roku. Po 15 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową jest zbliżone do ponoszonego przez osoby, które nigdy nie paliły. W wypadku osób, u których stwierdzono chorobę wieńcową, rzucenie palenia w sposób wyraźny zmniejsza ryzyko kolejnego zawału.

U kobiet, które stosują doustne środki antykoncepcyjne palenie zwiększa zagrożenie zawałem serca, udarem czy inną chorobą sercowo-naczyniową 10-krotnie. Ryzyko jest jeszcze większe w wypadku kobiet po 45 roku życia. Palenie papierosów jest głównym niezależnym czynnikiem zapadalności na chorobę naczyń obwodowych u kobiet. Kobiety, które palą, są również bardziej zagrożone krwotokiem podpajęczynówkowym, lecz rzucenie palenia zmniejsza ryzyko.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.