Kryteria kliniczne

Endometriozie przypisuje się wiele objawów. Najczęstszym jest ból w podbrzuszu, który zwykle pojawia się 1-2 dni przed miesiączką i utrzymuje się w czasie jej trwania. Wiele kobiet skarży się także na występujące równocześnie parcie i bóle podczas oddawa­nia stolca i bóle dolnego odcinka kręgosłupa, promieniujące do uda. Częsta jest dyspareunia (bolesne stosunki płciowe) z powodu zajęcia przegrody odbytniczo-pochwowej.

Istnieje niewiele dowodów na to, że endometrioza powoduje bóle. W badaniu przedstawiającym wyniki 1000 kolejno wykonywanych laparoskopii diagnostycznych częstość występowania endometriozy wynosiła 8,2%u kobiet z bólami w podbrzuszu lub dyspareunią i 7,4% u kobiet z bolesnymi miesiączkami lub bólami w środku cyklu. Nasilenie objawów rzadko koreluje z zaawansowaniem endome­triozy; w istocie kobiety z ciężką postacią endometriozy często nie mają objawów.

Jednym z objawów mogą być nieprawidłowe krwawienia z pochwy, często w postaci przedmiesiączkowych plamień. Około 20% kobiet, u których dochodzi do zajęcia jelit, ma także krwawienia z odbytu. Endometrioza w układzie moczowym jest rzadka, lecz może wywoływać krwiomocz, bóle w okolicach lędźwiowych i wodonercze. Niekiedy dochodzi do wystąpienia objawów ostrego brzucha w wyniku pęknięcia torbieli endometrialnej i krwawienia do jamy brzusznej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.