Hormonalna terapia zastępcza

Zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej u kobiety po usunięciu macicy i przy­datków zależy od zaawansowania endometriozy i od osobistych preferencji ginekologa.

Istnieje obawa, że egzogenne estrogeny będą stymulowały pozostawione resztkowe ogniska endometriozy, powodując nawrót objawów; w najcięższych przypadkach może dojść do niedrożności jelit lub moczowodów. Z tego powodu niektórzy lekarze nie stosują hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po leczeniu operacyjnym endometriozy lub doradzają im przetrwanie okresu 6-12 miesięcy hipoestrogenizmu po zabiegu przed podjęciem hormonalnej terapii zastępczej. Na szczęście uaktywnienie choroby jest rzadkie; u większości kobiet nie ma dowodów, że hormonalna terapia zastępcza jest szkodliwa, niezależnie od drogi podania hormonów. Niektórzy ginekolodzy wolą stosować implanty estradiolu z dodatkiem testosteronu, który poprawia libido i może hamować resztkowe ogniska endometriozy. Jednak wadą implantów estradiolu jest to, że nie mogą one być łatwo usunięte w razie nawrotu choroby.

Przyjmuje się zasadę, że endometrioza nie jest przeciwwskazaniem do hormonalnej terapii zastępczej. Ponieważ istnieją dowody na to, że kobiety z endometriozą mają zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy, powinny one być aktywnie zachęcane do stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.