Jakiej szpatułki używać do badania?

Jest ich wiele na rynku, ale najczęściej stosuje się szpatułkę Aylesbury, wykonaną z drewna i szerszą niż modele starsze. Łatwiej za jej pomocą pobrać komórki szyjki i komórki nabłonka strefy przejściowej. Odwrotny, bardziej płaski koniec szpatułki może być użyty w przypadku ziejącej szyjki lub też do wymazu ze sklepienia pochwy.

Ostatnie ankiety przeprowadzone wśród lekarzy rodzinnych wykazują, że jeszcze lepszą skuteczność w pobraniu prawidłowego wymazu osiągają oni stosując plastikową szpatułkę marki Cervex, dzięki której udaje się uzyskać do badania komórki endocervix w 78,2% przypadków (w porównaniu z 62,8% przy użyciu innych narzędzi). Mniejsza jest jednocześnie liczba wymazów nie nadających się do oceny, przy jednakowym odsetku wyników nieprawidłowych. Nowy instrument badawczy ma tylko tę wadę, że kosztuje siedem razy drożej niż szpatułki drewniane. Ostateczna kwestia opłacalności Cervexu wymaga zatem dalszych analiz, zanim ewentualnie zostanie on zalecony do powszechnego użycia.

Można też użyć tzw. szczoteczki komórkowej, która stosowana jest głównie podczas kolposkopii lub w przypadku szyjki zmienionej pooperacyjnie czy chorobowo. Niekiedy może być ona użyta również do pobierania wymazów, na przykład u pacjentki, u której poprzednie dwa wymazy dały zbyt ubogi materiał komórkowy. Metoda ta daje większe ryzyko krwawień, toteż zawsze należy rozpocząć badanie szpatułką. Szczoteczka nie jest zalecana jako metoda z wyboru również i dlatego, że nie zawsze pozwala na uchwycenie komórek strefy przejściowej oraz daje wymazy o małej gęstości komórek, szybko wysy­chające i wymagające natychmiastowego utrwalenia. Również i jej koszt jest wyższy niż szpatułki drewnianej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.