Sterylizacja

Niektóre kobiety posiadające pełne rodziny lub nie chcące mieć dzieci, mogą tyczyć sobie wykonania sterylizacji. Mimo że niepożądana ciąża często prowokuje potrzebę rozważenia tej opcji, decyzję o sterylizacji należy podjąć niezależnie od decyzji co do dalszych losów ciąży. Obie te sprawy są zupełnie różne, a decyzji o odległej przyszłości nie należy podejmować w sytuacji kryzysowej.

Zdarzało się, że ginekolodzy zgadzali się na przerwanie ciąży tylko pod warunkiem, że kobieta zgodzi się w tym czasie na przeprowadzenie sterylizacji. Jest to najoczywiściej postępowanie nieetyczne. Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że kobieta będzie żałowała sterylizacji, jeśli zostanie ona wykonana w tym samym czasie co przerwanie ciąży, niż jeśli będzie wykonana później; jednoczasowe wykonanie steryliza­cji i przerwania ciąży może także zwiększyć umieralność z powodu przerwania ciąży. W niektórych sytuacjach właściwe będzie rozważe­nie wykonania sterylizacji w tym samym czasie co przerwania ciąży (np. jeżeli kobieta zaszła w ciążę podczas oczekiwania na operację sterylizacji), jednakże należy powiadomić ją o istniejącym ryzyku oraz możliwości wykonania sterylizacji w późniejszym terminie.

Zapobieganie niepożądanej ciąży

Lekarz rodzinny odgrywa ważną rolę w zapobieganiu niepożądanej ciąży. Wymaga to zrozumienia przyczyn ciąży niepożądanej, jak i wiedzy na temat praktycznej antykoncepcji.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.