Opóźnienia

Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej ciąża zostanie przerwana, tym jest to bezpieczniejsze; nawet jeżeli kobieta skonsultuje się z lekarzem będąc w 6 tygodniu ciąży, opóźnienie wykonania zabiegu zwiększy jego ryzyko. Służby medyczne często powodują niepotrzebne opóźnienia w kierowaniu kobiet proszących o przerwanie ciąży. Cartwright i Lucas dowiedli, że lekarze rodzinni umyślnie opóźniający przerwanie ciąży kierowali się „nadzieją, że ciąża zostanie zaakceptowana lub że będzie za późno, aby ją przerwać”. Takie sytuacje zdarzają się nadal.

Większość opóźnień nie jest spowodowana działaniem umyślnym i istnieje wiele sposobów, aby ich uniknąć, pozostawiając kobiecie dużo czasu na podjęcie decyzji. W ba­daniu RCGP/RCOG, obejmującym ponad 6000 kobiet, u których wykonano zabieg przerwania ciąży, stwierdzono, że 27% kobiet, którym zabieg wykonano w jednostkach państwowej służby zdrowia, musiało czekać na jego wykonanie przynajmniej 3 tygodnie licząc od pierwszej wizyty u lekarza rodzinnego, w porównaniu z 14% kobiet, którym zabieg wykonano w sektorze prywatnym. Główną przyczyną opóźnienia było raczej oczekiwanie na wizytę u ginekologa niż oczekiwanie na sam zabieg.

Przykładem tego, co można osiągnąć, jeśli istnieć będzie odpowiednia współpraca, jest okręg North Devon, gdzie istnieje sprawnie działający oddział ginekologiczny, a le­karze rodzinni kontaktują się bezpośrednio z nim. Odsetek wykonywanych tam zabiegów przerwania ciąży przed 9 tygodniem ciąży (79%) dwukrotnie przewyższa częstość wczes­nych zabiegów przeprowadzanych w Anglii i Walii (34,1%).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.