Kobiety obciążone dodatkowymi chorobami

Kobiety te wymagają zwykle maksymalnej możliwej ochrony przed zajściem w cią­żę. Sterylizacja żeńska nie zawsze jest wskazana. Wiele czynników, w tym rokowanie co do życia kobiety wpływa na to, że proponowanie wazektomii jej zdrowemu partnerowi może nie być najlepiej przyjęte. Pigułki mogą wiązać się z dodatkowym ryzykiem, jednak są szczególnie skuteczne w zapobieganiu ciąży, która jest często niebezpieczna. Każda para powinna indywidualnie rozważyć ten problem, a często konieczna jest rozmowa z konsultantem, szczególnie w przypadku chorób nowotworowych. Cukrzyca jest dobrym przykładem choroby, w której mają zastosowanie zasady wyboru różnych metod antykoncepcji.

Cukrzyca

Przez ograniczony czas można stosować COC zawierające progestagen, nie wpływający na gospodarkę lipidową, pod uważnym nadzorem oraz pod warunkiem, że u kobiety nie występuje angiopatia, retinopatia, neuropatia ani uszkodzenie nerek (oraz że kobieta nie pali tytoniu), a także gdy cukrzyca trwa krótko. Pigułki zawierające tylko progestagen są akceptowane i zwykle niezawodne. Argumentem nie­których przeciwko stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej u chorych na cukrzycę jest występujące u nich większe ryzyko zakażeń, choć może to być dobry wybór po urodzeniu dziecka (wzmocniony regularnym stosowaniem środków plemnikobójczych). Odwracalną metodą z wyboru mogą być metody mechaniczne, a w momencie gdy rodzina jest już pełna – sterylizacja.

Inne choroby

Jeżeli u kobiety stwierdza się inne choroby będące bezwzględnymi przeciwwskaza­niami do stosowania danej metody antykoncepcji, wówczas oczywiście nie należy jej stosować. Aby przypomnieć sobie przeciwwskazania względne, których skala ważności jest różna.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.