Kobiety, które niedawno były w ciąży

Owulacja może wystąpić już 10. dnia po przerwaniu ciąży oraz ok. 28 dnia po porodzie. Ważne więc w tych przypadkach.jest wczesne rozpoczęcie antykoncepcji. Kobiety, które nie karmią piersią, powinny rozpocząć przyjmowanie COC nie wcześniej niż w 21 dniu po porodzie, aby zminimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia zakrze­picy żylnej.

COC mogą zahamować laktację oraz w małych ilościach przenikają do mleka. Preferowane są środki zawierające tylko progestagen. Nie wpływają one znacząco na laktację i chociaż przenikają do mleka, są to ilości bardzo małe; dawkę otrzymaną przez dziecko można porównać do jednej pigułki w ciągu 2 lat. Jest to ilość mniejsza od wykrywanej w sproszkowanym mleku krowim. Mimo to zwolennicy naturalnych porodów są przeciwni stosowaniu POP. Jeżeli kobieta nie jest zadowolona z tego rodzaju antykoncepcji, powinna zastosować inną metodę.

Wkładkę wewnątrzmaciczną można wprowadzić do macicy między 4 a 6 tygodniem po porodzie, jednakże macica jest wówczas nadal rozpulchniona, więc trzeba zachować dużą ostrożność, szczególnie jeżeli u kobiety występuje laktacja. Wcześniejsze wprowadzenie wkładki grozi jej wypadnięciem. Wprowadzenie wkładki należy odłożyć na póź­niejszy okres w przypadku istniejącej infekcji (endometritis).

Do czasu zastosowania innych metod pomocne są prezerwatywy. Kapturki oraz diafragmy można ponownie dopasować między 4 a 6 tygodniem po porodzie (również po cięciu cesarskim). Stosowanie metody objawowo-termicznej jest w tym czasie bardzo trudne.

Operacje sterylizacji przeprowadzane podczas zabiegu przerwania ciąży lub po porodzie niosą za sobą dodatkowe ryzyko operacyjne i emocjonalne; obecnie zabiegi te są zwykle odkładane na okres późniejszy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.