Bardzo młode kobiety

Uważa się, że cykle występujące bezpośrednio po menarche są bezowulacyjne, jednak znane są przypadki zapłodnienia w tym okresie, a z badań wynika, że mniej więcej połowa populacji kobiet w wieku poniżej 16 roku życia miała już stosunki płciowe.

Najwłaściwszą metodą antykoncepcji są nowoczesne złożone doustne środki antykoncepcyjne z małą zawartością estrogenu, nie wpływające na metabolizm lipidów. Nie sprawiają one specjalnego problemu nastolatkom. Preferowane są nie wkładki wewnątrz- maciczne, lecz metody iniekcyjne, ze względu na ich działanie chroniące przed zakaże­niem narządów miednicy mniejszej, jakkolwiek wkładki nie są bezwzględnie przeciw­wskazane. Idealna będzie prawdopodobnie wkładka uwalniająca lewonorgestrel, o której wspomniano wyżej, ponieważ ona także zmniejsza zagrożenie infekcją, jednak może spowodować zaburzenia miesiączkowania. Ale ponieważ ta grupa wiekowa jest obecnie najbardziej narażona na choroby przenoszone drogą płciową, w tym AIDS, ważne jest, aby zachęcać młode pary do stosowania prezerwatyw, często jako metody dodatkowej do wybranej głównej metody antykoncepcyjnej.

Każdy lekarz rodzinny, który zetknie się z pacjentką poniżej 16 roku życia, powinien na początku wyjaśnić w sposób właściwy j nie protekcjonalny zalety natury psychologicz­nej, jak i fizycznej rozpoczęcia współżycia w późniejszym wieku. Pożądane jest, aby podczas konsultacji przynajmniej jedno z rodziców było obecne, można jednak przepisać pigułki bez obecności rodziców. Zawsze należy zapewnić młodej kobiecie atmosferę pełnego zaufania.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.